26 Sep

The World Music Days with the Ljubljana City Pipers

Prešern Square, Ljubljana 26. September 19:00

 

19:00 – 19:45, Prešern Square

Trbovlje Workers Band

Conductor: Jože Kotar

 

1. Satoshi Yegisawa (Japan): Fanfare – The benefication from Sky and mother Earth

2. Jani Golob (Slovenia): Allegro festivo

3. Marko Mihevc (Slovenia): Marcus Praesidialis

4. Tomaž Habe (Slovenia): Simfonia Carnioli

5. Črt Sojar Voglar (Slovenia): Ljubljanska uvertura

6. Marko Mihevc (Slovenia): Himna Evropi

7. Tomaž Habe (Slovenia): Modro rumeno

8. Bojan Adamič (Slovenia): Z omejeno brzino

 

 

20:00 – 21:00, Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall

Slovenian Armed Forces Band

conductor: Andreja Šolar

 

1. Florent Schmitt (France): Dionysiaques, op. 62

2. Karol Pahor (Slovenia): Istrijanka – 15 dance miniatures in the spirit of istrian folk melodies

3. Luis Serrano Alarcon (Spain): Duende four preludes

 

 

21:30 – 21:50, Balcony of the University of Ljubljana

Brass Ensemble of Academy for Music

dirigent: Dušan Kranjc

 

Nejc Bečan (Slovenia): Ljubljana bridges – Fanfare

1. The Dragon Bridge

2. The Three Bridges

3. The Butcher’s Bridge

4. The Cobbler’s Bridge

 

22:00 – 23:00, Slovenian Philharmonic, The Slavko Osterc hall

Five Elements                                                                                           

Author: Marjan Šijanec

Performers: Dr. Albinca Pesek, Dr. Lasanthi Maranjani Kalinga Donna, Jože Prezelj, Marjan Šijanec

 

27 Sep

Opening concert: THE RTV SLOVENIA SYMPHONY ORCHESTRA

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 27. September 20:00

conductor: Simon Krečič

soloists: YongYin Zhang (erhu), Jože Kotar (clarinet), Simon Klavžar (marimba)

 

PROGRAMME

1. Helena Winkelman (ISCM Switzerland): Bandes dessinées (2012) 15' for string orchestra

2. Ivo Petrić (Slovenia): Integrals in colour (Integrali v barvi) (1968) 20' for symphony orchestra

3. Claude Ledoux (ISCM Wallonia): Crossing Edges (2014) 17' for erhu and orchestra

4. Božidar KOS (ISCM Slovenia): Spectrum (2014) 12' for bass clarinet, marimba and orchestra

5. Primož RAMOVŠ (Slovenia): Per Aspera ad Astra (1991) 17' for symphony orchestra

6. Nicolai Worsaae (ISCM Denmark): Eight and a Half Pint (2012) 8’45” for symphony orchestra

 
28 Sep

Woodwind Quintet SLOWIND & The Percussion Ensemble SToP

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 28. September 16:00

SLOWIND 

Aleš Kacjan (flute), Matej Šarc (oboe), Jurij Jenko (clarinet), Paolo Calligaris (bassoon), Metod Tomac (horn)

 

SToP

Barbara Kresnik, Marina Golja, Matevž Bajde, Damir Korošec, Franci Krevh, Tomaž Lojen, Davor Plamberger, Dejan Tamše

 

Jože Rošer, Boštjan Lipovšek (horn)

 

PROGRAMME

1. Xiaozhong Yang (ISCM Chengdu): Cloud Cluster (2012) 10' for 5 percussionists

2. Vassilis Bakopoulos (ISCM Greece): Wind Quintet No.1 (2012) 10'

3. Larisa Vrhunc (Slovenia): Hitrost razpadanja (The Rate of Decay) (2013) 9'48" for two horns and two percussionists

4. Sunleif Rasmussen (ISCM Faroe Islands): Motion/Emotion (2011) 10' for wind quintet

5. Peter Adriaansz & Maarten Altena (ISCM Netherlands): TWOMB for John Cage (201210' for percussion sextet

6. Corrado Rojac (ISCM Slovenia): Clichés (2003) 6' for wind quintet

7. Jacob Gotlib (Florida Inter. Uni.): Portrait Sequence (Blanching Out) (2012) 9' for percussion duo

8. Chris Hung (ISCM Hong Kong, China): Vibrant City (2014) 8' for 5 percussionists

 

 

 

 

Unicum: NEOFONIA

Ljubljana: Conservatory for Music and Ballet Ljubljana 28. September 20:00

conductor: Steven Loy

soloist: Malgorzata Walentynowicz (piano)

 

PROGRAMME

1. Kai-Young Chan (individual sub.): Fata Morgana (2012) 7'30" for violin, viola, double bass, oboe, and bassoon

2. Timothy Harenda (Stephen F. Austin): Purple Quartz (2014) 8' for bass flute, bass clarinet, violoncello, vibraphone, piano and electroacoustics

3. Alla Zagaykevych (ISCM Ukraine): Leandre (2012) 15'40" for flute, tenor saxophone, trombone, accordion, violin, cello and electronic recording

4. Uroš Rojko (Slovenia): Stone Wind II (2003/04) 12' for ensemble

5. Sukju Na (individual sub.): undersurface (2013) 10' for 7 players

6. Ivan Buffa (ISCM Slovakia): Rebirth (2011) 8' for ensemble

7. Krzysztof Wołek (ISCM Poland): Motions,Stase (2012) 12' for piano and chamber ensemble

 

THE CHAMBER NIGHT OF SLOVENE COMPOSERS

Four points by Sheraton Ljubljana Mons 28. September 22:00

Anja Brezavšček (flute), Boštjan Lipovšek (horn), Dušan Kranjc (trombone), Miha Šuler (trombone), Simon Klavžar (marimba), Tina Žerdin (harp)

 

PROGRAMME

1. Dušan BAVDEK: Labirint for two trombones

2. Brina JEŽ BREZAVŠČEK: Stones Apart for flute and harp

3. Žiga STANIČ: Tandem for two trombones

4. Peter KOPAČ: Chaconne for marimba and harp

5. Igor ŠTUHEC: Igra v dvoje – Velelnice for two trombones

6. Črt SOJAR VOGLAR: Sonatina for marimba and harp

7. Helena VIDIC: Hamal for horn and trombone

8. Tomaž SVETE: Nuances for horn and trombone

29 Sep

Concert Atelier: CHAMBER WITH ELECTRONIC

Ljubljana: Conservatory for music and ballet Ljubljana 29. September 16:00

Valentina Štrucelj - clarinet

Luka Einfalt - euphonium

Nina Prešiček - piano

 

 

PROGRAMME

1. Oswaldo Torres (Soc. Venezolana): Dialogues (2008) 6' for piano solo

2. Chris Cree Brown (ISCM New Zealand): Sound Barrel (2013) 8' for euphonium and fixed media

3. Chien-Wei Wang (ISCM Taiwan): Contemplation (2012) 10' for clarinet solo

4. Janez Matičič (Slovenia): Kozmofonija (1970) 12' for piano and tape

5. David Beovič (Slovenia): Three preludes (2008) 5' for euphonium and piano

6. Rikhardur H. Fridriksson (ISCM Iceland): Brons (2004/08) 11' for electroacoustic

7. Jasper Vanpaemel (ISCM Flanders): Mono (2012) 8' for piano solo

8. Michael Blake (ISCM South Africa): Tombeau de Mosoeu Moerane (2011) 13'36" for clarinet and tape

SLOVENIAN PHILHARMONIC STRING CHAMBER ORCHESTRA

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 29. September 20:00

conductor: Simon Krečič

soloists: Miran Kolbl (violin), Janez Podlesek (violin), Gabriel Lipuš (bariton)

 

PROGRAMME

1. Justina Repečkaitė (ISCM Lithuania): Chartres (2012) 9' for string orchestra

2. Oľga Kroupová (Music Centre Slovakia): Gryllus Musicalis (2014) 20' for violin and string orchestra

3. Paolo Geminiani (ISCM Italia): Imminenze (2000) 8' for string orchestra

4. Ansgar Beste (ISCM Sweden): Rituel Bizarre (2010) 12' for prepared string orchestra

5. Páll Ragnar Palsson (ISCM Estonia): Supremacy of Peace (2012) 10' for string orchestra

6. Alojz Srebotnjak (Slovenia): Ne, jaz nočem še umreti (1951) for voice and string orchestra

7. Uroš Krek (Slovenia): Inventiones ferales (1963) 19' for violin and string orchestra

 

YOUNG COMPOSERS OF ACADEMY OF MUSIC LJUBLJANA

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Slavko Osterc hall 29. September 22:00

Ensemble Microsonus

conductor: Dominik Steklasa

 

PROGRAMME

1. Karmen Vrečič (Slovenia): Nepričakovano (2015) 6' for flute, bassoon and violoncello

2. Alenja Pivko Kneževič (Slovenia): Blush (2015) 6' for clarinet, trombone, violoncello, percussion and accordion

3. Iztok Kocen (Slovenia): Through the night (2015) 7' for violin, viola, cello, double bass, flute, oboe, clarinet, french horn, basoon and accordion

4. Tilen Lebar (Slovenia): Trop (2015) 6' for three saxophones 

5. Simon Penšek (Slovenia): Now I am become Death (2015) 7' for two accordions and live electronics

6. Uršula Jašovec (Slovenia): Karōshi (2015) 10' for voice, piano, harpsichord, accordion, violin, viola, violoncello, double bass, harp, flute and percussion

7. Dominik Steklasa (Slovenia): 576 mp (thy) (2015) 9' for chamber ensemble 

 

 

 

30 Sep

Concert Atelier: SLOVENIAN PHILHARMONIC CHOIR

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 30. September 16:00

conductor: Martina Batič

 

PROGRAMME

1. Péter Zombola (ISCM Hungary): Omnia tempus habent (2011) 5' for chamber choir

2. Ivana Stefanovic (ISCM Serbia): Ako ko čuje glas moj (If you hear my voice) (2011) 8' for mixed choir

3. Nuno Costa (individual sub.): Pater noster (2014) 5' for mixed chorus

4. Per Nørgård (ISCM Denmark): Singing – Swinging (2010) 10' for chamber choir

5. Gabriel Mălăncioiu (ISCM Romania): Hommage a Papaji (2013) 8' for mixed choir

6. Madeleine Isaksson (ISCM Gotland): Ciels (2009/2010) 10' for six voices

7. Pavel Mihelčič (Slovenia): Sedmi angel (Seven Angels) (2012) 13’ Cantata for mixed choir, trumpet, horn, trombone, three percussionists and speaker

Unicum: ENSEMBLE MD7 AND GUESTS

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 30. September 20:00

conductor: Steven Loy

 

PROGRAMME

1. Diana Rotaru (Arfa): enter no silence (2011) 11' for flute, clarinet, percassion, piano and soprano voice

2. Gordon Fitzell (ISCM Canada): Pangaea Ultima (2010/14) 10' for bass clarinet, percussion, piano, electric guitar, violin, double bass

3. Heera Kim (ISCM South Korea): Pan (2010) 9' for flute, clarinet, percussion, prepared piano, violin and violoncello

4. Nenad Firšt (Slovenia): Violab (2009) 9' for flute, clarinet, trombone, percussion, piano, viola and cello

5. Eun Young Lee (ISCM USA): a quiet way (2012) 9' for soprano and chamber ensemble  

6. Nina Whiteman (ISCM England): The Galaxy Rotation Problem (2013) 8'20" for clarinet, percussion, piano and violin

7. Chen Yao (New Music USA): O… What an awakening! (2012) 10' for soprano, flute, clarinet, violin, cello, piano and (conductor)

8. Tadeja Vulc (Slovenia): Tlesk vode 7' for water and chamber ensemble

 

 

1 Oct

Concert Atelier: CHAMBER MUSIC

Ljubljana: Slovenian Philharmonic, The Marjan Kozina hall 1. October 16:00

Anja Brezavšček (flute), Pija Hočevar (flute), Valentina Štrucelj (clarinet), Eva Vrtačnik (oboe) Jože Rošer (horn), Marjan Peternel (piano), Ljubo Rančigaj (piano), Irina Kevorkova (violin), Igor Mitrović (violoncello), Miloš Mlejnik (violoncello), Jerica Steklasa (soprano), Slaven Kulenović (conductor)

 

PROGRAMME

1. Jakob Jež (ISCM Slovenia): Irridescences (Prelivi) (2012) 8' for voice and piano

2. Juan Manuel Quinteros (ISCM Chile): Macondo (2013) 10'  for violin, violoncello and piano

3. Ljubo Rančigaj (ISCM Slovenia): Two concertante duos (2014) 11' for violoncello and piano

4. Cassandra Miller (Music on Main, Vancouver): Nemico Orfeo (2014) 7' for soprano voice, two flutes and cello

5. Ziv Cojocaru (ISCM Israel): Do You Like Bill (2013) 10' for flute, Bb clarinet, violin, cello and prepared piano

6. Renāte Stivriņa (ISCM Latvia): Composition 10. (inspired by W. Kandinsky) (2014) 7' for oboe, B clarinet, french horn, violin, violoncello and piano

Slaven Kulenović - dirigent

 

 

DISSONANCE QUARTET

Ljubljana: SNG Opera and Ballet Ljubljana, Orfejev salon 1. October 20:00

Janez Podlesek - violin

Matjaž Porovne - violin

Oliver Dizdarević Škrabar - viola

Klemen Hvala - violoncello

 

PROGRAMME

1. Jae-Moon Lee (individual sub.): String Quartet no. 2 - The Marriage of Heaven and Hell (2012) 10'

2. Amr Okba (EECMS): string quartet (2010) 9'

3. Patrícia Sucena de Almeida (ISCM Portugal): nocturna itinera (2008) 10'

4. Alexander Khubeev (ISCM Russia): String quartet №2 (2012) 8'

5. Wallin Rolf (ISCM Norway): Curiosity Cabinet (2009) 10'

6. Lojze Lebič (Slovenia): String quartet (1983) 20'

2 Oct

ENSEMBLE 4SAXESS

Ljubljana: Conservatory for Music and Ballet Ljubljana 2. October 16:00

Lev Pupis - soprano saxophone

Oskar Laznik - alto saxophone

Primož Fleischman - tenor saxophone

Dejan Prešiček - baritone saxophone

 

PROGRAMME

1. Tomoyuki Hisatome (ISCM Japan): Bamboo Sprits (2013) 10'

2. Hans Thomalla (ISCM Germany): Albumblatt II (2011) 5'

3. Mirela Ivičević (ISCM Croatia): Goldspell (2012) 8'

4. Lachlan Skipworth (ISCM Avstralija): Dark nebulae (2010) 10'

5. Matthias Kranebitter (ISCM Austria): minced and bulbous (2014) 6' for saxophone quartet and electronic playback

6. Urška Pompe (ISCM Slovenia): Almost silenced (2013) 9'

SLOVENIAN PHILHARMONIC ORCHESTRA

Ljubljana: Cankarjev dom, Gallus Hall 2. October 20:00

conductor: TaeJung Lee

soloists: Saar Berger (horn), Janez Podlesek (violin)

 

PROGRAMME

1. Veli-Matti Puumala (individual sub.): Rope (2010/12) 10'

2. Vito Žuraj (ISCM Slovenia): Hawk-eye (2014) 15' for french horn and symphony orchestra

3. Patrick Brennan (ISCM Ireland): Ballabile (2013) 7'

4. Nina Šenk (Slovenia): Into the shades (2012) 11'40" for violin and symphony orchestra

5. Max Savikangas (ISCM Finland): Whisked Whistle (2011) 10'

6. Hector Parra (ISCM Francija): InFALL (2011) 14'

 

 

 

ISCM - DSS © 2014 izdelava spletne strani